Napsali o nás


Únorové skotačení s Robinsonkami - poděkování

Zlínsko-Ž​elechovské "Robinsonky" únorově ve Zlíně, v ZK 204 dne 26.2.2017
tentokráte bez koníků, leč pejsek, králík a morčátka pro dětskou náruč, toužící po mazlení, byli k mání k oboustrannému potěšení.
--
Dětští ​ návštěvníci poté mohli si také​ vlastnoručně vyrobit ​​ dobrůtky-  kdeže? No přeci  při návštěvě ovocného baru jen se rozhodnout  - mám chuť více na ovocný špíz s karamelem nebo koktejl?  Jahůdky, hrozny, banány, ...se na děti jen smály.
Všechny odcházely  ozdobené jedlým šperkem, jež může posloužit v případě " přepadení"  náhlým hladem jako malá svačinka.
Když si vyráběli růže byli už většinou  obličejíky pomalovány zvířecími motivy, které na farmě žijí přirozeně  nebo se chovají. To bylo berušek, motýlků, ptáčků, koníků, pejsku….

Snad ještě o něco těžší volba čekala děti při výběru sádrového odlitku k domalování, nakonec prvenství náleželo pejskům a koníkům a štětce a barvičky nezahálely ani u nejmenších batolat…
 
Tvořivost měla prostě  zelenou a radost dětí a jejích rodičů nebrala konce. Což teprve posezení u domácích dobrůtek  muffiny, ořechové řezy, křížaly. Paní vedoucí "kovbojky" rády prozradily i recepty rodinné  a také vyprávěly, jak to u nich chodí: tábory, víkendovky , canisterapie, do budoucna hippoterapie, nejvíce děti prosily o co nejdivější aspoň jednodenní výlet za zvířátky na Paseky. Určitě se tam potkáme, vždyť želechovské louky za měsíc, dva rozkvetou do jarní krásy neodolatelně. Domácí práce, starosti, povinnosti počkají - společné prožívání rodiny, sdílení přání, snů a tužeb v kruhu dobrých lidiček obnoví na těle i duchu malé i velké a v lůně přírody  se zvířátky  několikanásobně.  Robinsonky ,díky   o díky !
Urubovi z Otrokovic s dětmi
Mějte pěkný den, radost, pokoj v něm...
Mgr. Zdenka Urubová 

ŽELECHOVICKÝ ZPRAVODAJ 

OFICIÁLNÍ ZPRAVODAJ OBCE ŽELECHOVICE NAD DŘEVNICÍ

1/2017 VYCHÁZÍ: 24. 2. 2017 ROČNÍK IX.

PŘEDSTAVUJÍ SE VÁM ROBINSONKY, O. S. Nejdříve byla myšlenka, bylo to v  roce 2012, pak poznámky na  papír a  vzájemné, společné schůzky a  pak se to stalo. Přišlo září 2013 a  měly jsme v  pronájmu ranč na Lipských pasekách. Začínaly jsme se svými koňmi a pak se postupně k nám na  ranč začaly stěhovat jiná zvířata jako kočky, psi, králici, vietnamské prasata, kozy, kačeny, husy. V  tomto čase jsme také zakládaly občanské sdružení a  debatovaly, co všechno bychom mohly dělat? V  skutku je toho dost, více se dočtete ve  stanovách, které najdete na  našich stránkách: www.robinsonky.webnode.cz Také ten název Robinsonky, má svůj pří- běh. Název vyslovila jen tak jedna z našich kamarádek. Důvodem bylo to, že jsme neměly nic jen nápad, myšlenky, chuť, nadšení a holé ruce. Vše, co máme, jsme dostaly nebo si půjčily. Tak vznikly Robinsonky, o. s. Více zde: https://robinsonky.webnode.cz/jak-vznikl- -nas-projekt/ Naším cílem je žít a učit žít lidi v harmonii se zvířaty a  přírodou. Sdružovat rodiny, zdravé i zdravotně znevýhodně- né, či zdravotně handicapované občany, zvýšit jim tak kvalitu života a zdraví. Nyní nabízíme aktivity s koňmi a zvířaty z  našeho ranče, do  budoucna plánujeme provádět hippoterapii. Také zprostředkováváme různé semináře, besedy i přednášky, a to nejen o zvířatech. A jak šel čas, tak přišel leden 2016 a stě- hování z Lipských pasek a hledání nového domova. Bylo to velmi těžké, ale my se nevzdávaly a našly od září nové působiště pro nás a naše zvířata v Želechovicích nad Dřevnicí na  Pasekách č. p.  638. Už jsme tady doma a doufáme, že nám pomůžete vše zvládnout a společně s námi realizovat naše plány a cíle. Pojďte mezí nás, budeme moc rády. Dohromady toho uděláme víc! Robinsonky, o. s.
 
 
Výsledek obrázku pro ranče robinsonky Fotka uživatele Renáta Janalíková. Výsledek obrázku pro želechovice nad dřevnicí dřevěnice
 
 

BÝVALÁ KNIHOVNA TÁHNE ZLÍŇANY

 
Zlínský klub 204 patří mezi nejnavštěvovanější místa ve městě. K návštěvě láká seniory i maminky s dětmi, zázemí tu mají kulturní spolky.  Když Renata Hradilová pátrala po tom, kam v centru Zlína zajít s malým dítětem, doporučily jí kamarádky, ať si zajde do bývalé knihovny. Z Family pointu, který v těchto prostorách sídlí, byla maminka nadšená. „Je tam slušné zázemí, hračky pro děti i přebalovací pult. Využí- vala jsem to hlavně v zimě a za špatného počasí. Teď Family point doporučuji i dal- ším známým,“ vypráví Hradilová. Byla jedním z mnoha tisíců lidí, kteří loni zavítali do Zlínského klubu 204. Spolu se zázemím pro děti tu funguje i místo pro seniory, pořádá se tu řada přednášek a dalších společenských akcí. Mimo to zde sídlí místní folklorní soubory a kapely a další organizace. V prostoru navíc stále vznikají nové aktivity. Přestože klub funguje teprve od podzimu 2014, loni jej navštívilo 42 tisíc lidí. Oproti předpokladu města to byl dvojná- sobek. „Je to překvapivá, nicméně velmi příznivá zpráva. Zdá se, že se Zlínský klub 204 naplno zařadil mezi společenská centra našeho města,“ zmínil náměstek primátora pro oblast kultury Dalibor Stříbný. Nejvíc lidí navštívilo Centrum pro rodinu, které provozuje právě Family i Senior point. Zázemí si pochvalují i členové spolků. „Zvedla se nám docházka do zkoušek,“ pochválila Martina Fišerová ze souboru Vonica, který v prostorách klubu sídlí. S rolí útočiště spolků a organizací se počítalo už v době, kdy klub vznikal. „Organizace, které v něm působí, oce- ňují stabilizaci. Přesuny po Zlíně z nevyhovujících do méně nevyhovují- cích prostor skončily,“ konstatovala vedoucí odboru kultury a památkové péče magistrátu Kateřina Pešatová. Zároveň pochválila, jak pestrou činnostvnabídnutých prostorech rozvinula Asociace nestátních neziskových organizací Zlínského kraje. Velké návštěvnosti objektu nahrá- vá i blízkost nedávno opraveného parku Komenského, kde se také pořádá řada kulturních akcí. Zlínský klub 204 vznikl rekonstrukcí budovy, kde předtím sídlila Krajská knihovna Františka Bartoše. Té však prostory kapacitně nedosta- čovaly a v roce 2013 se přesunula do 14|15 Baťova institutu ve svitovském areálu. Zlínská veřejnost i zástupci magistrátu dlouhodobě přemýšleli o využití těchto prostor. „Nakonec převážil názor využít budovu 204 jako zázemí pro zlínskou amatérskou kulturní scé- nu a centrum pro rozvoj občanské společnosti,“ doplnil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.
 
Budova číslo 204
  •  je součástí města od roku 1987, původně fungovala jako měšťanská škola 
  •  na konci dvacátých let minulého století však přestala kapacitně dostačovat 
  •  v roce 1933 se výuka přemístila do nových škol na Zálešné 
  •  od roku 1934 až do roku 2014 zde sídlila knihovna 
  •  budova byla dříve i četnickou stanicí, hudební školou, pracovním úřadem či lazaretem
 

ROBINSONKY POŘÁDALY DEN ZEMĚ. NA KONI PŘIJEL I PRAVÝ INDIÁN

 

 

V sobotu 25. dubna se na ranči LuckySky na Lipských pasekách uskutečnil ve spolupráci se zlínským magistrátem první ročník oslav Dne země. Na programu dne byly soutěže pro děti, krmení zvířat, jízdy na koních, vystoupení Ochotnického divadla z Lípy či povídání o psech a canisterapii.

Vyráběla se i socha z pět lahví a papíru, která se bude dražit pro dobročinné účely. Návštěvníci  se mohli svézt po pasekách legendárním Land Roverem.

Mezi pozvanými hosty byl i pravý Indián z kmene Siouxů rodem z amerického Arkansasu, Scott Stevens. „Stevens  měl vystoupení, kde jsme mohli vidět jeho jízdu na koni bez ohlávky a uzdečky,“ prozradila portálu Horní Podřevnicko Halina Bílková z pořádajícího sdružení Robinsonky, o.s.“ Ukázal nám skoky přes překážky, zacházení s kopí a lukostřelbu, jak to dělají indiáni za jízdy na koni. Jinak nás velice překvapila a zároveň potěšila hojná účast na dnešní akci. Už teď se těšíme pokračování v příštích letech,“ dodala.

Zdroj:   www.hornipodrevnicko.cz/clanky/item/den-zeme-ranc-ranc-luckysky-2015

 

 

VELIKONOCE PO KOVBOJSKU. NA RANČI LUCKYSKY


Občanská sdružení Šance pro život a Robinsonky uspořádala na Ranči Luckysky akci s příznačným názvem Velikonoce po kovbojsku. V krásnou před-velikonoční sobotu byl v areálu na Lipských pasekách připraven bohatý program.

„Tady je Sky, Jeremy a Triša, tu se vyhřívá Amálka, tam běží Atrej a v dřevěném výběhu je Pupy,“ pojmenovává evidentně „domácí“ děvčátko návštěvníkům koně, kočku, psa i malé prasátko.

Celé rodiny ze širokého okolí si mohly ranč i bezpočet zvířátek prohlédnout. Někteří jim přinesli z domu různé dobroty v podobě jablíček, mrkve či suchého chleba.  Kromě jízdy na koních se děti a jejich rodiče učili plést velikonoční pomlázky, nebo vyrábět různé ozdoby v duchu svátků jara. Ve výtvarných dílničkách převáděli neuvěřitelnou zručnost i zdravotně postižení spoluobčané.

Skvělou možností byla i projížďka v terénu. Úžasným zeleným Land Roverem, podobným tomu, na jakém se po Africe proháněla filmová lvice Elsa, se děti vydávaly vstříc lesu a pastvinám posetým pampeliškami. Po cestě byla možnost zahlédnout pasoucí se náhorní skot ze sousední ekofarmy Lípa, k vidění byly dokonce lamy. Nejen pro handicapované děti to byly nezapomenutelné zážitky…

Vydařenou akci podpořil Sociální fond statutárního města Zlín